Testuju, testuješ, testujeme

Křivka zátěžového testu

Křivka zátěžového testu

Sešel se rok s rokem a nadešel čas ověřit si, jak na tom moje tělo (a výkonnost, samozřejmě) je. Návštěva laboratoře CASRI je už takovou mou tradiční tečkou za jarem a proběhal 4.6.2015. Snažím se zde zjistit, svoje výkonové parametry, jestli jsem se náhodou nezlepšil oproti předchozímu roku a v neposlední řadě take určit hodnotu aerobního a anaerobního prahu pro další trénink.

Testy probíhaly tak jako vždy. Nejdříve mě oštípali, aby zjistili, kolik tuku se mi skrývá pod kůži. Bylo ho dost, měl bych tak 4% shodit. Další měření probíhalo na elektronicky na váze a se sondami v rukách. Většina hodnot byla nepříjemně dobře zabydlena v oblasti „vysoké„. Jen hodnoty aktivní svalstvo byly v oblasti „nízké“ 🙁

Stanovení laktátové křivky probíhá na cyklistickém trenažéru, kde mi pravidelně zvyšovali zátěž v tříminutových intervalech. Na konci každého intervalu se odebere trochu krve z ušního lalůčku pro zjištění množství laktátu.

Nějaké změny nastaly. V absolutních hodnotách moc ne. Výkon podávám přibližně stejný. Snížení hmotnosti ale způsobilo, že se zlepšily watty na kilogram mé váhy. Ne, že by to byla nějaká úchvatná čísla, ale každá změna k lepšímu potěší.

Další velkou změnou byly hodnoty mých prahů. Nevím co to způsobilo, ale hodnota AP byla stanovena o pět tepů níže a ANP o tři tepy níže oproti loňsku. Stává se ze mě nízkotepec 🙂

Závěr

Díky snížení hmotnosti se některé parametry zlepšily a i já cítím, že se mi letos jezdí mnohem lépe. Jednak pocitově a jednak objektivně to je vidět i na průměrných rychlostech při tréninku.

Bylo mi doporučeno, pokračovat ve snižování hmotnosti, alespoň o tři kila. Já bych raději o pět, abych se dostal na hodnoty, které jsem už kdysi měl. Jenže shazování váhy jde čím dál tím hůř.

Zaspal jsem trénink v kopcích. Laktátová křivka ukazuje, že ve vyšších intenzitách to je se mnou špatné. Měl jsem začít hned po jarních objemech, ale byl jsem nějak pohodlný a moc se mi nechtělo se trápit. Tak to musím teď dohánět.

Tak zas za rok nashledanou na testech…

Příspěvek byl publikován v rubrice Cyklistika se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *